Kouzlo přírodního materiálu

Protože tento blog začíná, chtěla bych se s Vámi na úplný začátek podělit o své zaujetí přírodními přízemi…

Vlna je pravděpodobně nejstarším vláknem, které bylo utkáno do látky. Tkala se už před 7000 lety. Vedle vlny je tradičním materiálem len, bavlna, hedvábí, juta, sisal. Lněná, vlněná a bavlněná vlákna se musí nejprve spřást (stočit) do příze, která se potom tká, tj. dvě sady kolmo uspořádaných vláken se vzájemně propletou. Předením se tradičně zabývaly ženy a ručnímu tkaní se až do průmyslové revoluce věnovali muži.

Z vláken získaných od zvířat je nejpoužívanější ovčí vlna. Lněné vlákno pochází ze stonku lnu a získává se tak, že se stonky nejdřívě po celé délce rozštěpí a na několik týdnů se ponoří do vody, aby se vyextrahovala pryskyřice pojící vlákna dohromady. Bavlněná vlákna rostou v tobolkách bavlníku a jsou mnohem kratší než lněná vlákna (od 3 milimetrů do 6,5 centimetrů). Z tobolek se vlákna vyčesávají a oddělují od semen. Žádná z těchto přírodních vláken nejsou dostatečně dlouhá na to, aby se z nich dalo přímo tkát. Vlákna se musí neprve upříst tak, že se položí rovnoběžně vedle sebe a zkroutí se. Původně se předlo na vřetenu, dnes se spřádá strojově. Vlákna jsou stáčena do různě silných přízí. Spřádáním, kombinováním, různých druhů vláken se vyrábí příze směsná.

Vlákna ovčí vlny si lidé vysoce cenili už v dávných dobách a její hodnotu oceňují i dnes. Vlněné vlákno má díky přírodnímu dutému vláknu jedinečné termoizolační vlastnosti. Mezi další vlastnosti vlny patří schopnost pojmout a odpařit několikanásobně více vlhkosti než třeba klasická bavlna. Struktura vlněného vlákna způsobuje tzv. samočistící efekt, neboť vlněné vlákno má členitou, vřetenovitou strukturu a vnějšek je tvořen pletivem z tisíců překrývajících se šupin. Ze stejného důvodu je vlněné vlákno také dobře prodyšné, což například syntetické vlákno neumí. Vlna je také antialergenní materiál, neboť její proteinové vlákno na sebe váže mnohé škodlivé substance včetně řady virů, bakterií, roztočů a dalších mikroorganismů. Vlněné vlákno je také voděodolně, díky obsahu lanolinu (a opět struktuře vlákna) nepromokne vlna tak snadno jako syntetika. A tak vlna hřeje a chrání člověka stejně tak dobře jako mnohé savce už po miliony let naší existence.

Foto: mari.bou

Foto: mari.bou
  • Z ovčí vlny je nejjemnější vlna Merino (super-fine), která je složena z 16mikronového vlákna (tj. 0,016mm). Ovčí vlna merino pochází z horských ovcí původně žijících ve Španělsku odkud se rozšířily postupně do celého světa. První ovce druhu Merino byla pro výrobu vlny vyšlechtěna ve Španělsku okolo r. 1700
  • Neobyčejně měkká a v současné chvíli jedna z nejvybranějších a nejvíce ceněnných materiálů je vlna alpaka, která se získává z domestikovaných jihoamerických lam alpak, žijících v nadmořské výšce vyšší než 4000 metrů, především v Peru. Vlákna této vlny jsou 3x silnější a mají 7x vyšší izolační schopnosti než vlákna běžné jehněčí vlny. Vlna alpaka se zpracovává ručně. O alpace se říká, že je teplejší než vlna a měkčí než kašmír nebo mohér
  • Hojně se využívá také velbloudí srst, která je jemnější a hřejivější než ovčí
  • Vlna z kašmírské kozy a angorského králíka se využívá na výrobu především velmi jemných pletenin

k dalšímu čtení o alpace a ovčí vlně tady a ještě tady

Přírodní materiály tedy jistě nadchnou všechny kdo mají rádi kvalitní zpracování, za kterým se nachází kus vlastního příběhu :)

Nákupní košík