Přírodní barvení I.

Pokud máte rádi přírodní materiály a práci s nimi, mohlo bys Vás zaujmout přírodní barvení přízí jako je vlna, bavlna nebo len.

1

Já jsem si pro svůj první experiment zvolila 100% bavlněnou přízi v přírodním odstínu (ne čistě bílém), z které jsem uháčkovala „babiččiny čtverce“ a květinové dečky a pustila jsem se do barvení. Nejprve jsem si připravila materiál, z kterého jsem se chystala barvit: borůvky (lze pravděpodobně použít i zmrazené), červené zelí, červenou řepu a kurkumu (nakonec vyšla dobře jen kurkuma a borůvky, červené zelí a řepa obarvily dečky jen velmi nevýrazně). K tomu jsem si připravila sůl, špejle, hlubší hrnec a horkou vodu.

Ke svému prvnímu pokusu jsem jako mořidlo zkusila použít pouze kuchyňskou sůl:  3/4 hrnku soli, dále 12 hrnků vody do které jsem přidala uháčkované dečky a vše v hrnci vařila cca 1 hodinu, aby se příze namořila, tj. připravila pro barvení. Poté jsem dečky propláchla ve vlažné vodě a vychladila. Připravila jsem si borůvky: 1 hrnek a 4 hrnky vody a vařila je 15 minut, poté jsem výluh vychladila. S kurkumou jsem naložila podobně: 2 kuchyňské lžíce jsem rozmíchala ve 4 hrnkách vody a vařila 15 minut, opět jsem výluh vychladila. Poté jsem si připravila uháčkované dečky, namotala jsem je na špejle, tak aby se povrch deček neobarvil po celé ploše jednolitě a 10 minut jsem je máčela ve výluhu z borůvek a z kurkumy. Nakonec jsem obarvené dečky opláchla vlažnou až horkou vodou a usušila. Takto obarvená příze bude náchylnější k rychlejšímu vyblednutí (sluncem, praním) než u chemických barev.  Ale stojí to za to!

Pokud se do podobného experimentu pustíte, věřím, že si celý proces užijete stejně tak jako já. Přeji pěknou zábavu!

3 5 6_1 9_1 8_1

Nákupní košík