Návod na pletené pončo z příze Tvořivá Ovečka Vlna Bambus

  • Materiál: Tvořivá Ovečka Vlna Bambus (70% vlna, 30% bambus)
  • Nástroje: Kruhová jehlice 80 cm č. 3.5, jehla s tupým koncem na zapošití, dutinkovač.
  • Velikost: M (36-38)
  • Množství: 200 g

Použité vzory

  • Vzor 1: na schématu je zobrazena polovina dílu. Na schématu jsou zobrazeny pouze lícové řady, v rubových řadách oka pleteme, jak se jeví. Vzor je souměrný podél hladkého středového oka.
  • Vzor 2 a 3: na schématu je zobrazena polovina dílu. Na schématu jsou zobrazeny pouze lícové řady. V rubových řadách oka pleteme, jak se jeví. Vzor je souměrný podél hladkého středového oka.

Návod

Díl: Na jehlici nahodíme 3 oka – krajové oko, středové hladké oko, krajové oko. Upleteme rubovou řadu obrace. Pleteme podle vzoru 1. Na schématu je zobrazena polovina dílu, 1. řada tak je: krajové oko, nahodit, hladce (středové oko, které si označíme a až do dokončení výrobku ho pleteme hladce, v rubové řadě pleteme obrace), nahodit, krajové oko. Pleteme podle vzoru 1 do výšky 64 řad, následně pleteme, jak je uvedeno na schématu 65 řadu. Červeně označený vzor je tzv. věta vzoru a od 65 řady ho opakujeme 2x, od 87 řady ho opakujeme 3x. Ve výšce 107 řady máme na jehlici 201 ok (krajová oka, 99 ok vzor, 1 středové oko, 99 ok vzor, krajové oko). Ve 108 rubové řadě ujmeme na každé straně šátku rovnoměrně 2 oka. Na jehlici tak zůstane 197 ok (krajové oko, 97 ok vzor, středové oko, 97 ok vzor, krajové oko). Následuje vzor 2, přičemž začínáme oky před šipkou B, vzor mezi šipkami A a B opakujeme 7x, pokračujeme oky za šipkou A. Končíme hladkým středovým okem a druhou stranu pleteme zrcadlově. Upleteme všech 24 řad a následuje vzor 3. Začínáme opět oky před šipkou B, pokračujeme opakováním vzoru mezi šipkami a do středu dokončíme oky za šipkou A. Druhou stranu pleteme zrcadlově. Po upletení 30 řad vzoru oka volně uzavřeme.

Dokončení: zapošijeme všechny nitě. Na dutinkovači vyrobíme dutinku o délce asi 2 m. Trojúhelník přeložíme na polovinu, dutinkou spojíme k sobě ozdobně kratší strany, posledních 20 cm provlečeme dutinku jen po jedné straně krátké strany trojúhelníku (průkrčník) až do středového nahozeného oka. Skrz tato oka provlékneme zbytek dutinky a mírně zřasíme.

Vzor 1

vb-ponco-vzor-1

Vzor 2 a 3

vb-ponco-vzor-23

Střih

vb-ponco-strih

Materiál

Napsat komentář

Nákupní košík