Nákrčník z příze Noro Kama

pic

Měla jsem 3 klubíčka příze Noro Kama, což je příze nejen mnoha barevných odstínů, ale i materiálů a dokonce i její síla je proměnlivá. Proto jsem pro ni hledala jednoduchý vzor, kde by lépe vynikla. Výsledkem měl být dárek pro mou náctiletou dceru a vzhledem k množství příze nejspíš “něco na krk”.

První klubko jsem upletla se záměrem vyrobit “červa”, neboli návlek na krk s jednoduchým vzorem ze střídajících se pruhů 5 řad hladce a 5 řad obrace. Po dopletení klubíčka jsem nebyla spokojená ani s šířkou návleku (100 ok) ani s tím, jak se pruhy hladce a obrace střídaly. Řady obrace se mi líbily víc, ale nakonec jsem usoudila, že ještě lépe bude vypadat nějaký jednoduchý plastický vzor. Párání šlo lehce a rychle – a pletení vlastně také, protože na jehlicích 6 mm to ani jinak nejde.

A teď návůdek:

 • Spotřeba 3 klubka, zbytek cca 60 cm.
 • Použila jsem kruhové jehlice 6 mm dlouhé 60 cm.
 • Nahodit 85 ok (lichý počet), spojit do kruhu, a pak plést 5-6 řad obrace. Díky těmto řadám se okraj zakroutí a je jedno, jaký druh nahození použijete, protože nebude vidět.

Vzor je vytvořen opakováním 4 řad:

 1. hladce
 2. (1 obrace, 1 sejmout s přízí vpředu) opakovat do konce řady
 3. hladce
 4. (1 sejmout s přízí vpředu, 1 obrace) opakovat do konce řady

Na konec opět přijde stejný počet řad obrace a můžete ukončit.

Poznámky

 • Vzor je možné plést i na sudém počtu ok, ale na lichém je podle mého soudu méně nápadný přechod na konci řad, který vytváří falešný šev.
 • Jedno klubíčko mělo uzel (navázaná příze z výroby).
 • Pro napojení příze jsem použila následující techniku: konec příze jsem rozdělila na 2 prameny, cca 10 cm rozpletla a jeden z nich jednoduše jemně odtrhla. Totéž jsem udělala s začátkem příze nového klubíčka, trochu “jako zfilcovala” – jen aby se prameny chytily do sebe, a zapletla. Napojení není vidět, ale není vidět ani ten uzlík z výroby.
 • Příze je po upletení poměrně “těžká” – zřejmě díky obsahu hedvábí. Není těžká příliš, ale je těžší než čistá vlna. Kvůli této kvalitě, která je cítit až po upletení, bych zřejmě příště nahodila u nákrčníku ještě méně ok (o 10-14) nebo bych ho směrem nahoru zužovala.

Gabriela Marková